

Усе, що знають люди про динозаврів отримано з їхніх скам’янілих кісток. Дуже рідко вдається дістати цілий скелет динозавра, знахідка черепа вважається великим успіхом. Але навіть якщо вдається виявити цілий скелет, на його основі не так легко відтворити зовнішній вигляд тварини, тим більше її забарвлення і звички. Відтворюючи вигляд динозаврів на основі останків, учені роблять найрізноманітніші припущення і при цьому рідко досягають єдиної думки, особливо якщо знайдених останків украй мало. Тому не можна із стовідсотковою впевненістю говорити, як саме виглядав той або інший динозавр, про що іноді так впевнено люблять заявляти деякі вчені. До цього дня відносно динозаврів будується безліч припущень, які дуже часто суперечать між собою.
Тому тут по можливості розмова піде лише про тих динозаврів, існування яких підтверджене численними викопними останками. В іншому випадку вказуватиметься, що цей вид динозаврів залишається маловивченим.
Особливості будови скелетів динозаврів
Кістки скелета в динозаврів дуже схожі на кістки крокодилів і ящірок – сучасних рептилій. Цей факт і змусив учених віднести динозаврів до рептилій.
Проте скелет динозаврів мав і свої унікальні особливості, передусім у будові щелеп, лап і тазу. У сучасних крокодилів і ящірок, наприклад в ігуан, лапи розташовані з боків тулуба, а всі чотири лапи міцно стоять на землі. Така будова дозволяє їм пересуватися лише на сильно зігнутих лапах, випроставши тіло.
Динозаври пересувалися на вертикально розташованих лапах, що дозволяло їм вільно ходити, бігати і деяким навіть стрибати на задніх лапах.
Вертикальне положення дозволило динозаврам під час руху легко дихати і найімовірніше підвищувало їхню витривалість і активність. За цими параметрами вони перевершували інших рептилій.
Окрім того, слід звернути увагу на те, що морські і крилаті древні ящери не були динозаврами, а були зараховані вченими до окремих видів рептилій.