top of page

Тиранозавр

7643e2099e56f9dcc756f09377c30000_fitted_

Вимерлий 65 млн років тому тиранозавр рекс мав найсильніший укус з усіх істот, що будь-коли жили на Землі. Такого висновку дійшли двоє британських учених після дослідження цього 6-тонного динозавра, що харчувався м'ясом.

Доктор Чарльз Бейтс із лабораторії біомеханіки при Ліверпульському університеті та Пітер Фалкінґем із Манчестерського університету на основі музейного скелета рекса розробили комп'ютерну модель цього доісторичного хижака. А потім на ній проектували силу стискання його щелеп.

— Ми оцифрували череп за допомогою лазерного сканера й отримали тривимірну модель його голови, — розповідає Бейтс. — Тоді на череп наклали м'язи, щоб закривали щелепи, як у справжньої тварини. Далі вдаряли верхньою щелепою моделі об нижню й виміряли силу укусу. Максимальна була 35-57 тисяч ньютонів — це приблизно так, якби на землю сів слон.

Але достеменно невідомо, скільки та яких було м'язів на кістяку тиранозавра рекса. Тож науковці вдалися ще до одного експерименту, щоб з'ясувати, наскільки укус міцнішав, що більшого розміру був хижак, а відповідно, і його щелепи. Штучно збільшили череп людини, алігатора й менших динозаврів до розмірів дорослого тиранозавра. І теж ударяли їхніми щелепами. У кожному випадку сила укусу збільшувалася, але не досягала показника дорослого тиранозавра рекса. Виходить, він був одним з найнебезпечніших наземних хижаків, що жили й живуть на нашій планеті.

Морською істотою з найсильнішим укусом залишається мегалодон — доісторична 30-метрова акула.

Факти

1. Перший частково зберігся кістяк тираннозавра був виявлений в 1900 році відомим палеонтологом Барнумом Брауном. 

2. Назва «Tyrannosaurus rex» придумав президент Американського музею природної історії Генрі Файрфілд Осборн в 1905 році. У перекладі з латині назва означає «королівський ящірттиран».

3. Тиранозавр, що жив на нашій планеті близько 67-65,5 мільйонів років тому, жив у західній частині Північної Америки, яка в ті часи була островом Ларамідію. Цей древній острів-континент раніше простягався від сучасної Аляски до Мексики.  

4. Вчені встановили, що найдавніші предки тиранозавра з'явилися далеко від сучасної Північної Америки. Предком тираннозавра був гуанлонг, що в перекладі означає «увінчаний короною дракон». Його скелет був знайдений на території сучасного Китаю. Гуанлонг був всього 3 метри в довжину і важив близько 70 кг.

5. З моменту появи гуанлонг до появи тираннозавра пройшло 100 мільйонів років. За цей час еволюція перетворила дрібного хижака в найбільше м'ясоїдна тварина в своїй екосистемі.  

6. Тиранозавр є одним з найбільших наземних хижаків за всю історію Землі. Довжина тіла дорослої особини могла перевищувати 12 метрів, а їх вага сягала приблизно 9,5 тонн.  

7. Зуби тираннозавра досягали 18 сантиметрів, а з коренем - понад 30 сантиметрів. Ні до, ні після на Землі не з'являлося хижаків з зубами такого розміру.

8. Сила укусу тираннозавра була найбільшою серед такої у всіх коли-небудь жили наземних тварин. В середньому сила укусу цього динозавра була еквівалентна вазі трьох мікролітражних автомобілів.

9. Передні кінцівки у тиранозаврів мали здатність витримувати велике навантаження незважаючи на те, що вони надзвичайно малі по відношенню до загальних розмірів тіла. Вчені вважають, що особливу будову кісток і м'язова сила передніх лап у цих динозаврів дозволяла міцно утримувати свою здобич.  

10. Потужні зуби і масивна щелепа тираннозавра дозволяли з легкістю кришити кістки. З нині живучих хижаків на таке здатні тільки гієни і вовки.

bottom of page